İRLANDA VİZESİ

İrlanda’ya Hangi Vizelerle Gidilebilir?

İrlanda’ya gitmiş pek Türkle karşılaşmadım, kaldı ki Dublin’i duymamış ve nerde olduğunu bilmeyen bir sürü kişiyle karşılaştım. İrlanda’ya 3 kere ve 2 farklı vize tipiyle gittim. Faydalı olabileceğini düşündüğüm 2 tecrübemi de sizinle paylaşmak isterim.

Visa Waiver

Birleşik Krallık ile İrlanda arasında yapılmış olan Visa Waiver programı anlaşması var ve bu program 2021 yılına kadar geçerli. Eğer ki İngiltere vizeniz varsa ve son 6 ay içerisinde Birleşik Krallıkta (BK) bulunduysanız direkt olarak İrlanda’ya uçabiliyorsunuz, vizeniz İrlanda’da da geçerli oluyor. Ben ilk Dublin seyahatimde 2 ayrı uçuş alarak önce Londra’ya giriş yaptım pasaport kontrolünde İngiltere’ye giriş damgasını bastırttım ve 4 saat sonra İrlanda’ya uçtum. Unutmamanız gereken en önemli şey son 6 ayda BK’ya giriş yapmış olmanız. 2 kere bu şekilde gittim.

İRLANDA VİZESİ

Bir diğer seçenek ise İrlanda vizesiyle gitmek. Yaygın olarak rastladığım yanlış bir düşünce var ki oda Schengen bölgesinde olduğu için bu vize tipiyle giriş yaparım fikri. Büyük hata! Evet Schengen bölgesinde ama maalesef ya İrlanda vizesi alacaksınız ya da Visa Waiver programından yararlanacaksınız. 3. gidişimde İrlanda vizesiyle gitmek istedim daha kolay olacağını düşünürek , ne büyük yanılgı! Hiç bir vize sürecinde bu kadar gerildiğimi hissetmedim. Diğer vizelerde olduğu gibi istenen belgeler, aynı ekstra bir evrak istenmiyor fakat başvurduktan sonra iş yerinizden sizi kontrol ediyorlar gerçekten orda çalışıyor musunuz diye, birde beni şahsen aradılar ve ilk söyledikleri yalan söylememem gerektiğiydi. Bir an kendimden şüphe edip aşırı gerildim, öyle bir psikoloji içine girdim ki adeta yanlış bir şey yapıyorum da sanki oraya tatil için gitmiyormuşum gibi. Ben 27 Ağustosta başvurup pasaportumu 12 Eylülde aldım fakat sorun şuydu: Vizemi 2 Ağustosta başlatmışlar , sadece 1 aylık ve tek giriş vermişlerdi. Ve ben 19 Ağustosta gidiyordum yani aslında bana 15 günlük vize vermişler, hayır profilimde kötü değil bir sürü giriş-çıkış damgası var pasaportumda, iş yerinden belgem var, çalışıyorum işime geri döneceğim.

UÇAK BİLETİ

Direk uçan tek havayolu THY ve tabi ki bilet fiyatları yüksek. Nisanda, Ağustos için aldığım promosyon bilet fiyatı 800 lira, fiyatların yaklaştıkça ne kadar artabileceğini tahmin edin. Yani özel hayatınızda bir problem olsa ve uçuşu yakmanız gerekse vizede yanacak boşa giden masraflarla siz baş başa kalacaksınız. Diğer seçenekler ise aktarmalı olarak Lufthansa, KLM veya British Airways + Ryanair.

 

Vizeye, benim anladığım kadarıyla çok fazla insan başvurmadığı için sizinle çok detaylı ilgileniyorlar ve 3 ay önceden başvurmanız önerilir. Visa Waiver gibi bir nimet varken bu işlere hiç bulaşmamak lazım, İngiltere vizesi her anlamda çok daha mantıklı.

 

Bol Şanslar

                                                                                                                         CEREN ERGİN

 

 

Bir Cevap Yazın