NEDİR?

⇒HOSTEL NEDİR?

⇒İNTERRAİL NEDİR?

⇒CHICKEN BUS NEDİR?
                              HOSTEL NEDİR?

 

Hosteller, Hotellerden daha ucuz olan özel odalarda kalabileceğiniz gibi yatakhanede (dorm) birkaç kişiyle kalabileceğiniz yerler.  Sayısı değiştiği gibi fiyatları da buna oranla değişiyor. Mesela 4 kişilik odalar da var 16,18 ve daha fazla kişinin kaldığı odalar da ama genelde büyük ve ferah yerler oluyor.

Tropicana Hostel – Antigua / Guatemala

Çoğunda açık mutfak olduğu için marketlerden aldığınız yiyecekleri de pişirebiliyorsunuz bu da ekonomik açıdan büyük bir artı.

Bazen de herkesle birlikte pişirip büyük bir masada beraber yediğim de oldu. Bu da unutmayacağım anılardan.

Güvenlik açısından da kilitleyebileceğiniz dolaplar var. Benim başıma hiçbir sorun gelmedi ama gelen birçok kişiyi de duydum. Önemli eşyalarınızı her zaman kilit altında tutmanızı tavsiye ederim.

Eğer ben nasıl tanımadığım insanlarla aynı odada kalacağım gibi bir endişeniz varsa olmasın. Çünkü kimsenin umrunda değilsiniz.

Ayrıca turistlerden çok sırt çantalıların tercih ettiği yerlerdir buralar. Bu yüzden ne zaman hostelde kalsam her zaman birileriyle tanışırım. Çünkü böyle yerler samimi yerler oluyor. Bir sürü insanla tanışıp bir sürü hikaye dinliyorsunuz. Eğer bir gezginseniz bu tam da isteyeceğiniz şey.

Playa Gigante – Nicaragua ve dünyanın her yerinden arkadaşlarım.

En güzel yanıysa belki 2 sene önce dünyanın bir ucundaki hostelde tanıştığım insanlarla bugün hala görüşüyor olmam. Hatta beni ziyarete gelenlerin olduğu gibi başka ülkelerde tesadüfen karşılaştıklarımız da oldu. Bu da ne harika bir şey.

Gülümseyin; bir sürü arkadaş edinin.


 

                          İNTERRAİL NEDİR?

 

İnterrail: Avrupa’daki bütün 2. sınıf trenleri ve bazen extra ödeyerek yataklı veya hızlı trenleri belli bir süre içinde kullanmayı sağlayan tek bir tren bileti.

Aşağıda zaman süresine göre fiyat listesi var:

Flexi: İnterrail biletini kullanabileceğin gün sayısı.

Örneğin:

1 ay içinde 7 gün flexi biletini alırsanız, belirlediğiniz 30 gün içinde sadece 7 gün boyunca sınırsız trene binme hakkına sahip olursunuz.

 

→Yukarıdaki bilet: 22 gün içinde 10 gün flexi olan bilet. 10 tane kutu boşluğu var ve oraya, trene bindiğiniz günlerin tarihini yazıyorsunuz. Bu bilette sadece 10 gün sınırsız binme hakkı var.

 

NEDEN İNTERRAİL YAPMALISINIZ?

  • Avrupayı gezmenin en eğlenceli ve uygun seçeneklerden biri. Üstelik trenle gezmek, ayrı bir güzel. Çünkü geçtiğiniz her küçük kasabayı, gölleri, denizleri, şehirleri izleme şansınız oluyor.
  • Eğer daha önce hiç yurt dışına çıkmadıysanız, bu gideceğiniz yolun en güzel ilk adımı olabilir. Çünkü benim için, üstünden seneler geçse de, o bir ayın her bir gününü asla unutmayacağım bir interrail macerasıydı.

Buradan o yolculuğu okuyabilirsiniz.


                      CHICKEN BUS NEDİR?

 

Orta Amerika’da yerel halkın kullandığı daha eski otobüsler. Buna “chicken bus” diyorlar. Açıklaması da gerçekten bazen bu otobüslerde tavuk taşındığını görebilirsiniz. Ben domuz bile gördüm. Aslında bu otobüsler, Amerikan filmlerinde gördüğünüz eski sarı okul otobüsleri. O yüzden çok şirin geldi gözüme. Bunlar daha çok durakta durur ve daha yavaş gider ama o otobüslerde halka karışırsınız, bazen çok kalabalık oluyor hatta o zaman baya karışırsınız 🙂 Ama ben çok eğlendim. İnsanların birbirleriyle konuşmalarını dinlemek ve otobüslere gelip yiyecek satan insanları görmek oradaki hayatı daha iyi anlamamı sağladı. Üstelik diğer otobüslere göre daha ucuz.

 

Chicken Bus